Onaylanmadan önce tüm siparişi veya siparişinizden çıkarmak istediğiniz ürünü iptal edebilirsiniz.Siparişiniz onaylandıktan sonra Hesabım menüsündeki İptal Talep Et linkinden ulaşacağınız formda yer alan alanları doldurarak, iptal talebinde bulunabilirsiniz.
İade tutarı, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama 3 iş günü içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

Satın aldığınız ürün kargoya verilmişse siparişi iptal edemezsiniz.

Kargoya verilen ürünleri teslim aldıktan sonra iade sürecini başlatabilirsiniz.

Ürünü kargolanadığı durumlarda Hesabım sayfasından Canlı Destek’e bağlanıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kargoya verilen ürünler için iade süreci uygulanır. İade Süreci için

Hesabım sayfanızdaki Mevcut Sipariş bölümünden İptal Talep Et linkini tıklayıp, Gelen formda gerekli bilgileri doldurarak bize iptal talebinizi iletebilirsiniz.

Tarafımızdan henüz kargoya verilmeyen ürünler için iptal talebi onaylanır.

Ürünü kargoya verdiysek iptal talebiniz reddedebilir.

Bu durumda ürünü iade edebilirsiniz.  İade Sürecini Gör

Siparişiniz onaylandıktan sonra kargoya hazırlanır. Siparişinizi iptal etmek istediğinizde siparişiniz çoktan kargolanmış olabilir. Ürün mağazadan çıktığı için iptal işlemi gerçekleştirilemez. Bu süreşten sonra ürün elinize geçtikten sonra iade sürecini başlatabilrsiniz.. İade talebi için

Sipariş durumunuz, Onaylandı statüsündeyken ürününüz kargolanmış olabileceğinden sipariş iptali reddedilebilir. Bu durumda ürünü teslim aldıktan sonra iade edebilirsiniz. İade Sürecini İçin

Tek çekimli alışverişlerde para iadesi, tek seferde toplam tutar olarak yapılır ve kart limitiniz, iade tutarı kadar açılır.Taksitli alışverişlerde de para iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılmasına rağmen banka süreçleri nedeniyle size taksitlendirilerek yansıtılır.

Mağazayla irtibata geçip ürünü geri göndermeniz gerekir. Ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazaya ulaşabilirsiniz.

Öncelikle iletişim bilgilerimizden, bizlerle iletişime geçmeniz gerekmekte. Müşteri hizmetleri sipariş durumunun kontrolünü sağlayıp, ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Öncelikle  siparişinizin kargoya verlip veriilmediğini kontrol edin.Siparişiniz kargoya verilmemişse siparişi iptal edebilir, ürünü kargoya verildikten sonra ise iptal talebinde bulunabilirsiniz. Ürünün henüz kargoya verilmediği durumda; – Üye olarak alışveriş yaptıysanız, Hesabım menüsünde yer alan sipariş iptal talebi linkinde yer alan formu doldurup, siparişinizin iptali talebinde bulunabilirsiniz. 

İptal işlemi sonrası ürün bedeli, kredi kartınız veya banka kartınız üzerinden size kesintisiz olarak iade edilecektir. Kargoya verilen ürünler için iade süreci uygulanması gerekir. İade süreci için

 

Üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından siparişin durumuna bakabilirsiniz. 

Bankaların süreç ve uygulamalarına göre ücret iadesinin hesabınıza yansıması, ortalama 3 iş günlük bir süreyi bulabiliyor. Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeni ile taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek seferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde, +,- bakiye olarak görebilirsiniz.
Bankaların süreç ve uygulamalarına göre para iadesinin, kredi kartlarına yansıması ortalama 3 iş günü, banka kartlarına yansıması 7 iş günü bir süreyi bulabilir. İade edilen ürün bedeli, hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Siparişle birlikte ödemesini yaptıysanız kargo ücreti de para iadesiyle birlikte yatırılır. Detaylı bilgi için bankanızla görüşebilirsiniz.
Kredi kartı ile yapılan ödemelerde, bankaların süreç ve uygulamalarına göre iadelerin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması ortalama 3 iş günlük bir süreyi bulabilir. İade edilen ürün bedeli, kredi kartı limitinize veya vadesiz hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ayrıca gelecek olan ekstrenizde (hesap özeti) iade işlemini görebilirsiniz. Sorunun devam etmesi durumunda konuyu bankanızla görüşmeniz gerekir.

Üyelik hesabınızla alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından, işlem yapmak istediğiniz siparişinizin sağında bulunan görüntüle linkinden siparişinizin durumunu takip edebilirsiniz.